Years ago Wotienke was a girl playing the piano and singing by herself in Amsterdam, but while living in the Czech Republic she became a band. The unlikely musical long-distance relationship between the Dutch singer-songwriter and four Czech musicians turned out to be very fruitful. The band toured through the Czech Republic, Holland, Poland, Austria and Slovakia and finally settled down in an Amsterdam based studio to record their first album Mainland Sailors in spring 2009.

Authenticity, simplicity and a playful performance define the music of Wotienke, which travels from light chansons and poppy tunes to more edgy and sometimes experimental songs. Lyrical inspiration comes from every day life, love or curiosity. But an uncle who became rich by selling sand to desert people or commuting from one city to the other also formed triggers for songs.

The versatility of the musicians, their backgrounds and the music is reflected in their live performance. They feel at ease on festival stages, nightclubs or underground music bars but can also perform their songs totally acoustic in living room sessions.

Contact:
info[at]wotienke.com


Wotienke [votynka] je amsterodamská zpevacka a klavíristka, která po rocním studiu na UP Olomouc utužuje od roku 2004 vazbu na CR pravidelnými návštevami, jejichž nedílnou soucástí se stala koncertní vystoupení. Autorským, prevážne anglicky zpívaným skladbám s výraznými melodiemi a šansonovou atmosférou dominuje Wotiencin hlasový projev.
Písne charismatické, obstojne cesky hovorící Holandanky (psané puvodne pouze pro klavír a zpev) doprovází mladí hudebníci z okolí Valašského Mezirící. I díky presahum do jazzu, rocku a dalších žánru slibuje návšteva koncertu pestrý a príjemný hudební zážitek.WOTIENKE & BAND pravidelne vystupuje v rade ceských a moravských klubu. Koncertuje však také na Slovensku, v Rakousku ci Nizozemí. Demosnímek z léta 2006 se stal impulzem pro práci na debutové desce, kterou by kapela ráda vydala v roce 2008.
Paralelním projektem Wotienke je práce s komorními orchestry (napr. Boskovický symfonický orchestr), s nimiž príležitostne také vystupuje.
 
Contact Czech Republic:
Management: Dan Šev?ík
d.sebik[at]email.cz
+420 608581089

Booking: Martin Kolář
+420775376002
BUMBUM SATORI
martin[at]bumbusatori.org